Jak długo trwa detoks alkoholowy?
Uzależnienie od alkoholu to ogromny problem, z którym trudno sobie poradzić. Właśnie dlatego osoba, która jest uzależniona, powinna jak najszybciej zgłosić się po pomoc. Często zdarza się tak, że trudno jej podjąć takie kroki, dlatego wsparcie rodziny i przyjaciół jest niezwykle ważne. W walce z uzależnieniem istotna jest terapia, jednak leczenie powinno rozpocząć się od detoksu poprzedzonego odtruciem. Na czym polega detoks alkoholowy i jak długo powinien trwać?
Czym właściwie jest detoks alkoholowy?
Osoby, które udają się do kliniki leczenia uzależnienia, muszą przejść kilka etapów leczenia. W przypadku omawianego problemu pierwszym krokiem jest odtrucie alkoholowe, czyli bezpieczne oczyszczenie organizmu, które pomaga mu w powrocie do prawidłowego funkcjonowania. Dopiero po jego przeprowadzeniu można rozpocząć detoks. Osoba uzależniona musi mieć zerowy albo nikły poziom alkoholu we krwi.
Detoks polega przede wszystkim na uzupełnieniu poziomu płynów, a także dostarczeniu witamin czy mikroelementów. W efekcie narządy osoby uzależnionej otrzymują wsparcie, a nerwy zostają ukojone. Co ważne, detoksowi muszą towarzyszyć również regularnie wykonywane badania i testy. Dzięki nim można kontrolować stan zdrowia pacjenta, a także pozostałości szkodliwych substancji w jego organizmie.
Ile czasu powinien trwać detoks alkoholowy?
Osobom uzależnionym często zależy na tym, aby detoks alkoholowy trwał jak najkrócej. Takie podejście jest jednak błędne. Należy zwrócić uwagę na to, że uzależnienie się od konkretnej substancji jest długotrwałym procesem, w związku z czym doprowadzenie organizmu do stanu trzeźwości również wymaga odpowiedniego czasu oraz systematyczności i konsekwencji w działaniu. Sam proces detoksykacji najczęściej trwa od siedmiu do dziesięciu dni.
Po jego zakończeniu najlepiej przeprowadzić tak zwany program rehabilitacji, który może trwać około 1-1,5 miesiąca, w razie potrzeby nawet dwa razy dłużej. Czas trwania detoksu, jak i pozostałych etapów leczenia powinien być dostosowany do potrzeb konkretnego pacjenta, długości trwania uzależnienia, obecności innych chorób czy jego psychicznych i fizycznych potrzeb.